Főoldal > EGÉSZSÉG > Mikor és miért fontos a pajzsmirigy panelvizsgálat?

Mikor és miért fontos a pajzsmirigy panelvizsgálat?

egészségmegelőzéspajzsmirigypajzsmirigy alulműködéspajzsmirigy túlműködéspajzsmirigyműködéspajzsmirigyzavarpanelvizsgálatvizsgálat
0

Írta:

Akinél felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, többféle diagnosztikai módszer is képbe kerül, hogy kiderüljön, mi áll a tünetek hátterében. Az úgynevezett pajzsmirigy panel teljes képet nyújt a pajzsmirigy funkcióról, ráadásul egyetlen vérvételből kapunk információt. A különböző hormonszintek meghatározása a tünetek ismeretében jó támpontot jelent a megfelelő kezeléshez. Dr. Polyák Annamáriától, a Budai Endokrinközpont belgyógyász, endokrinológus, diabetológus szakorvosától tudjuk meg a legfontosabbakat.

Az agyalapi mirigy által elválasztott TSH, a pajzsmirigyet stimuláló hormon serkenti a pajzsmirigy T4 és T3 termelését, ezek túlnyomó többsége a vérben fehérjéhez kötve keringenek, kis százalékuk azonban fehérjéhez nem kötött, biológiailag aktív hormonok. A szabályozás fontos része, hogy a két hormon csökkenti az agy TSH termelését, és így éri el a szervezet stabil, egyenletes hormonszintjét.

38663266 - thyroid hormone test blood sample in collection tube with laboratory report.   label is fictitious, and any resemblance to any actual product is purely coincidental.

Miért hatékonyabb a panelvizsgálat?

A legtöbb esetben már a TSH szint ismeretéből következtetni lehet a pajzsmirigy működésére, vagy annak valamilyen zavarára, ezért általában a pajzsmirigy betegségek kivizsgálásakor először ezt nézik meg. Az agy-pajzsmirigy tengely működésének pontosabb meghatározásához azonban érdemes a TSH mellé elvégezni a pajzsmirigy hormon meghatározásokat, azaz a reflex teszteket (szabad T4, szabad vagy totál T3).

Pajzsmirigy panel esetén mindegyik (TSH, szabad T4 és totál és szabad T3) vizsgálatot egyidejűleg elvégzik, így ez teljes képet nyújt a pajzsmirigy funkcióról, nem kell várni a különböző tesztekre, így, amennyiben szükséges, hamarabb elkezdődhet a megfelelő terápia.

Pajzsmirigy alul vagy túlműködés?

Pajzsmirigy túlműködés (hipertireózis) esetén a pajzsmirigy fokozott mennyiségű T4 és T3 hormont termel, a TSH termelése visszaszorul, alacsony lesz a TSH koncentrációja. Pajzsmirigy alulműködésről (hipotireózis) beszélünk csökkent pajzsmirigy értékek, emelkedett TSH esetén – avat be az értékelés részleteibe a Budai Endokrinközpont orvosa.

A kapott eredmények irányt mutatnak a kezelőorvosnak, hogy további vizsgálatokat kérjen a pajzsmirigy betegségek okainak még pontosabb kivizsgálására, a leghatékonyabb terápia érdekében.

Forrás: Budai Endokrinközpont


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X