Főoldal > EGÉSZSÉG > A 6 legjobb ételtípus a cukor utáni sóvárgás leküzdésére

A 6 legjobb ételtípus a cukor utáni sóvárgás leküzdésére

cukorcukorfüggőségcukormentesdiétaédesédesítőédességegészségfogyásízesítészsírégetés
0

Írta:

A különböző diéták közös pontja, hogy a hozzáadott cukor száműzését írják elő. A cukrot az ételek többsége azért tartalmazza, hogy ízt adjon nekik, illetve tartósító tulajdonsága sem elhanyagolható. 

Azonban egészségünket jelentős mértékben károsítja, ráadásul erősen addiktív hatású. Ha már valaha megpróbáltad száműzni a cukrot az életedből, tudod, hogy milyen nehéz és küzdelmes kihívás. De megéri, mert az elvonási tünetek után számos előnnyel jár, többek között fogyást, több energiát, a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kisebb esélyét, jobb alvást és emésztést eredményez.

Fontos, hogy ne csak az édességeket iktassuk ki az életünkből, hanem minden olyan terméket, amely jelentős mértékben tartalmaz cukrot, mint például az ízesített joghurtok, a kenyerek és a salátaöntetek. Az alábbi ételeket hívd segítségül, hogy megkönnyítsd a cukorról való leszokást, és kevésbé sóvárogj az édességek után.

Fehérjék

A legjobb választás a cukros ételeket fehérjedús falatokra cserélni, hogy egyensúlyba hozzuk a vércukorszintünket. A fehérjében gazdag étkezés lelassítja a cukor felszívódását, és megelőzi a vércukorszint hirtelen esését, amely a cukor utáni sóvárgás fő okozója. Fogyassz minél több csirkét, pulykát, hüvelyest, halat, tojást és tejtermékeket.

Egészséges zsírok

Bár a zsírokat sokáig tiltólistára tették, a kutatók jelenlegi álláspontja szerint az egészséges zsíroknak igenis helye van az egészséges táplálkozásban, főleg, ha alacsony cukortartalmú étrendet követünk. A szervezet először a cukorból próbál energiát nyerni, ám, ha ez nem áll rendelkezésére, zsír után néz.  Elkezdi a zsírt energiává alakítani, beindulnak a zsírégető folyamatok, és több egészséges zsírra fog vágyni, a cukor helyett. Ne félj tehát beiktatni az étrendedbe az olyan zsírokat, mint az avokádó, az extra szűz olívaolaj, a magvak és a halak.

Rostok

Keresd a boltok polcain a rostdús táplálékokat is, mint a magvak, a teljes kiőrlésű gabonák és a répa. Ezek ugyanis lelassítják az emésztést, és stabilizálják a vércukorszintet. A rostban gazdag étrend hatékonyan megvéd a vércukoringadozástól és a cukorbetegség kialakulásától. Másik nagy előnye, hogy sokáig teltségérzetet nyújt, ezáltal kevésbé vágyunk majd a nassolásra, vagy épp a desszertre. Az állandó rágcsálás elhagyása pedig egyértelműen fogyáshoz vezet.

25919357 - young hungry woman in front of refrigerator craving chocolate pastries.

Probiotikus ételek

A probiotikumok természetes ellenségei a Candida gombának, amely alattomosan kiütésekhez, hízáshoz és akár lassult agyműködéshez vezethet. Hogy jön mindez a cukorhoz? Úgy, hogy a Candidának a cukor a fő tápláléka, emiatt egyre több cukrot követel magának. A Candida-diéta alapja tehát a cukor mellőzése és a probiotikumok fogyasztása. Ha nem vagyunk candidások, de szeretnénk egészségünk érdekében elhagyni a cukrot, akkor is vigyünk be bátran több barátságos baktériumot a szervezetünkbe. Iktassuk be az étrendünkbe a kefirt, az almaecetet és a görög joghurtot (vigyázz, csak a natúr, cukormentes változatát fogyaszd).

Erjesztett ételek

Elsőre furcsa ötletnek tűnik, hogy a kedvenc desszertünket erjesztett savanyúságra cseréljük, azonban immunrendszerünk 70-80%-a beleinkben található, amelynek támogatására legalább napi egyszer érdemes erjesztett táplálékot fogyasztani. Az erjesztett savanyúságok által olyan baktériumkolóniák kerülnek be az emésztőcsatornánkba, amelyek segítenek fenntartani a jó és rossz bélbaktériumok közötti egyensúlyt, támogatva a táplálékok jobb felszívódását is. A savanyú káposzta, a kovászos uborka és az almaecetes cékla akár köretként is megállják a helyüket a sovány húsok mellé, különösen télen, amikor nehezen találunk friss salátát.

Fűszer- és gyógynövények

Végezetül nem feledkezzünk meg a különböző fűszerekről és gyógynövényekről, amelyek szintén segítenek, hogy leszokjunk a cukorról, elkerüljük az édességek utáni sóvárgást és támogatják általános egészségünket. A gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkező gyömbér például növeli az inzulin érzékenységét, ezáltal védve a cukorbetegség kialakulásától. Aromás, csípős íze remek teához, smoothie-hoz és a csirkemell pácolásához is. Másik kedvencünk a kurkuma, amely hatékonyan felveszi a harcot a cukor utáni sóvárgással, csökkenti a vércukor- és a koleszterinszintet is. Remekül illik a csirkemell-rizs kombinációjához, de a párolt zöldségeket is feldobhatod vele.


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X