Főoldal > #JÓLVAGYOK > 7 tipikus hiba, ami miatt nem fogysz hasról

7 tipikus hiba, ami miatt nem fogysz hasról

edzéshasizomkockás haslapos haszsírégetés
0

Írta:

Légy őszinte magadhoz: te sem eszel edzés után vagy állandóan csak kardiózol?

Nincs annál kiábrándítóbb, mint amikor rengeteg időt töltesz az edzőteremben, de mégsem látod az eredményét. Ha a lapos vagy akár a kockás has elérése a célod, tudnod kell, hogy ez rengeteg tényező függvénye, és nagyon könnyen elkövethetsz olyan aprónak tűnő hibákat, amelyek teljesen keresztülhúzhatják megtett erőfeszítéseidet. Most megtudhatod, melyek azok a hibák, ami miatt nem fejlődsz, és hogy küszöböld ki őket.

1. Edzés után nem töltesz fehérjével

Testmozgás után semmit nem mersz enni, hogy végre lapos legyen a hasad? Könnyen lehet, hogy pont emiatt nem mozdul a makacs zsigeri zsír. Azok, akik edzés után fehérjeturmixot isznak, több izomtömeget építenek, és közel 50%-kal több zsírt égetnek, mint azon társaik, akik nem töltenek utána, derült ki egy tanulmányból. Az edzés utáni első 30-60 perc kritikus, ilyenkor ugyanis az izmok sokkal fogékonyabbak az aminosavakra, amelyek a szervezet fehérjéinek építőkövei. A kemény izommunka után jöhet 20-25 g fehérje és 30 g szénhidrát, javasolják a táplálkozási szakértők. Ezt beviheted görög joghurt- zabpehely, csirkemell- puffasztott rizs kombóval, vagy egy jól összeállított, edzés után gyorsan elérhető fehérjeporral is.

2. Még mindig a kardió a sláger nálad

Bár a kardió edzés vitathatatlanul rengeteg kalóriát éget, ha csupán ennek hódolsz, az nem elegendő a lapos has és a szálkásan izmos alak eléréséhez. Az erősítő edzések nem hiányozhatnak az edzéstervedből. Ne kövesd el azt a hibát, hogy egy 40 perces zúzós kardióval kezded az edzésprogramod, majd nem jut energiád a súlyzózásra, és ezért hanyagolod, vagy a fejlődéshez nem elegendő ismétlésszámmal végzed. Ha még tele vagy energiával, akkor érdemes kézbe venni a súlyzókat, hiszen így több kilót pakolhatsz rá, és több ismétlésre jut erőd. Kombináld a kardiót a súlyzós edzéssel, vagy iktass be csak erősítő edzéseket is a heti tervedbe.

3. Kis súlyokkal dolgozol

A kardió tehát önmagában nem elég, ideje megragadni a súlyokat. Ahhoz, hogy több zsírégető izommal rendelkezz, nagyobb súlyokkal kell kihívás elé állítani a tested. Ha rendszeresen edzel, ne ragadj meg egy szintnél, fokozatosan emelj a súlyokon. Ha például van egy 8-10 gyakorlatból álló sorozatod, akkor válassz ki két feladatot, és ezekhez használj nagyobb súlyokat, míg a többit végezd a szokásosakkal. A következő héten újabb két gyaksinál növeld a súlyt, vagy ha erre még nem állsz készen, akkor az ismétlésszámot. Azonban figyelj arra, hogy csak addig emeld a súlyokat, amíg a kivitelezést változatlanul tökéletesen végre tudod hajtani. A mennyiség ne menjen a minőség rovására!

4. Nem iktatod be az intervall edzést

Egyre több tudomány támasztja alá, hogy az intervall edzés a leghatékonyabb aerob edzésforma, ha a hasi zsírtól történő megszabadulás a cél. A tervszerűen váltakozó intenzitású szakaszokból felépülő edzés után akár 24 órával is égetheti a szervezet a zsírt. Egy jól összeállított HIIT tréning 20-25 perc alatt is hatásosabb, mint egy 40 perces lassabb, monotonabb edzés.

38390155 - cropped image of woman

5. Túl sokat pihensz az egyes gyakorlatok között

Ha nagy pihenők beiktatásával készülsz fel a következő gyakorlatokra, akkor a hasi zsírégető hatás is elmarad. Bár az erősítő edzés anaerob mozgás, ha több feladatot végzel egymás után, az aerobik jótékony hatásait is élvezheted. Felgyorsul a pulzus és több kalóriát égetsz el, mintha minden feladat közé szünetet iktatnál be. Ráadásul így az edzés utóégető hatása is jobban érvényesül, tehát a tréning után több órával is égeti a szervezeted a kalóriákat.

6. Túl keményen edzel, pihenőnap nélkül

Könnyen rákattanhatsz az edzésre, és heti 7-szer lemehetsz a terembe, de bármilyen nagy a kísértés, azt ajánljuk, inkább ne tedd. Ha rendszeresen kemény és magas intenzitású edzéseket végzel, fennáll az esélye a túledzésnek. Sajnos ez nem feltétlenül eredményes, ugyanis az izmoknak szüksége van pihenésre a felépüléshez, majd az építéshez, illetve a sérülések kockázatát is növeli. Két súlyzós edzés között 48 óra az ideális pihenőidő. A túl sok edzéssel ráadásul egy idő után az endorfin helyett a kortizol szintje nő, amely ősi ellensége a lapos hasnak.

7. Csak az edzésektől várod az eredményt

Ki kell, hogy ábrándítsunk, heti háromszor-négyszer 1 óra edzés nem elegendő a lapos has eléréshez. Heti 180-240 perc mozgás hogyan is korrigálhatná a maradék 9900-9840 percet, amit üléssel vagy fekvéssel töltesz? Nem meglepő, hogy azoknak, akik az edzéseken kívül is aktív életmódot folytatnak, sokkal laposabb a hasuk, mint akik jellemzően inkább inaktívak. A szabadidőd többi részében vagy edzésmentes napokon se punnyadj be, menj el egy nagy sétára, próbáld ki a falmászást, takaríts vagy táncolj.

Fotó: 123RF


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X