Főoldal > DIÉTA > Ez a 7 dolog történik a testedben, ha elhagyod a fehérjét

Ez a 7 dolog történik a testedben, ha elhagyod a fehérjét

diétafehérjefehérjedús ételfogyásfogyókúraimmunrendszerizom
0

Írta:

A legtöbben azt hiszik, hogy alig fogyasztanak fehérjét, pedig a sajt, a tej, a gyümölcsjoghurtok és a jégkrém a mindennapi étkezés részei. A fehérjementes étkezés oka általában egy speciális fogyókúra, tápanyag-intolerancia vagy akár az immunerősítés is lehet. De vajon jól tesszük, ha teljesen elhagyjuk a fehérjét?

1. Csontritkuláshoz és csonttöréshez vezet

30 éves korunkig a szervezet gyorsan regenerálja önmagát, 30 év után azonban sokkal könnyebben törnek a csontok, mint gyógyulnak. Hogy erősítheted meg tested vázát? Természetesen kalciummal, amelynek a fehérje a legjobb forrása. A szervezet ugyanis sokkal jobban hasznosítja belőle a fehérjét, mint más élelmiszerekből. Ha elhagyod a fehérjét, sajnos azzal jelentősen növeled a csonttörés és a csontritkulás kockázatát. Ha kevés fehérjét fogyasztasz,  feltétlenül szedj kalcium és D-vitamin táplálék-kiegészítőt, de arra figyelj, hogy étkezéssel együtt vedd be, mert úgy könnyebben hasznosul.

2. Nem lesz szükséged alapozóra és korrektorra

Nyugodtan elfelejtheted a korrektort! A tej aknét okoz, így a fehérjementes diéta egy méregdrága bőrszépítő kúrával is felér. A tej tesztoszteronhoz hasonló hormonokat tartalmaz, amelyek serkentik a bőr zsírosodását, ezáltal hozzájárulnak a pattanások és az aknék megjelenéséhez.

3. Csökken a rákos betegségek kockázata

A svéd kutatások szerint napi egy pohárnál több tej fogyasztása megduplázza a petefészekrák kialakulásának a kockázatát, míg a Harvard Egyetem kutatásai során arra jutottak, hogy már napi két pohár 34%-kal emeli a férfiaknál a prosztatarák kockázatát. A kutatók ezt a tejben található hormonokkal magyarázzák, amelyek tápanyagként szolgálnak a rákos sejtek növekedéséhez.

4. Felborul az emésztőrendszer egészsége

Amint abbahagyod a fehérje fogyasztását, azzal a probiotikumok bevitelét is mellőzöd. Az egészséges baktériumok, amelyek leginkább a joghurtban és a lágy sajtokban találhatóak, gondoskodnak az emésztőrendszer egészséges működéséről. Jó tudni, hogy probiotikum nemcsak a tejtermékekben található, hanem a savanyú káposztában és a savanyúságokban is.

Eggs in a jar by broken egg shells on the table, Image: 260062179, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Wavebreak

5. Hízást okoz

A vaj, a jégkrém és a teljes tej nem éppen fogyókúrás ételek. Egy svéd kutatás szerint azoknak, akik sok zsíros fehérjét fogyasztanak, több mint a fele jelentősen elhízik 12 év alatt, szemben azokkal, akik zsírszegényen étkeznek. A fehérje gazdag zsír- és fehérjeforrás, kiválóan telít, mivel lassan emészthető. Alakod érdekében, fogyasztása mellett kerüld a többi zsírforrást, mint a magvak és a tojás, vagy a tejtermékekből válaszd a zsírszegény változatokat.

6. Felpuffaszt

Ha puffad a hasad a fehérje elhagyásával, azért a legtöbbször a szója a felelős. Ugyanis a leggyakoribb tejhelyettesítő, a szója igen nehezen emészthető, főleg, ha hirtelen kezded el fogyasztani. Oligoszacharidot, azaz cukormolekulákat tartalmaz, amelyet a szervezet nem tud könnyen feldolgozni, ezért puffadáshoz és gázosodáshoz vezet.

7. Csökken a halálozási kockázat

Minden egyes pohár tejjel, amit megiszunk, a halálozási kockázat 15%-kal nő, a friss kutatások szerint. Elég ijesztő, nem? A kutatások során azt találták, hogy azoknak a nőknek, akik napi 3 vagy annál több pohár tejet ittak, közel duplájára emelkedett a halálozási kockázatuk az elkövetkező két évtizedben, szemben azokkal, akik csak napi egy pohárral fogyasztottak. A kutatók ezt a hatást a D-galaktóznak tulajdonítják, amely a tejcukor egyik bomlásterméke. A D-galaktóz oxidatív stresszt és gyulladást okoz, így a különböző krónikus betegségek kiváltója. Érdekes módon az erjesztett tejtermékek, mint a joghurt és a sajt, alig vagy egyáltalán nem tartalmaznak D-galaktózt. Így azok, akik a tej helyett inkább a joghurtot és a sajtot választják, csökkentik a halálozási kockázat esélyét.

Fotó: Profimedia – Red Dot


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X