Főoldal > DIÉTA > 11 hiba, ami miatt soha nem fogsz lefogyni

11 hiba, ami miatt soha nem fogsz lefogyni

diétaétkezésfogyókúrahiba
0

Írta:

Úgy érzed, mindent megteszel azért, hogy formában tartsd magad, és leadd a súlyfelesleget, mégsem vagy sikeres?

1. Érzelmi evés

Ha minden jó vagy rossz hír után valami nasshoz nyúlsz, akkor ez a reakció egy idő után automatikussá válik, és nagyon nehéz leállni róla, hogy az érzelmeidet ne finom falatokkal tartsd kordában. Ha mindenképp nassolni akarsz, akkor válassz valamilyen friss, vagy esetleg aszalt gyümölcsöt.

2. Eszel, pedig nem is vagy éhes

A legtöbben akkor is eszünk, amikor nem vagyunk éhesek. Vagy azért, mert rossz kedvünk van, vagy csak mert a szemünk megkívánt egy ellenállhatatlan szendvicset vagy süteményt. Észre sem vesszük, és máris egy csomó felesleges kalóriával lettünk “gazdagabbak”.

3. Csak még egy marékkal!

Bár jelentéktelennek tűnik, de ha egy normál szelet pizza helyett egy óriás szeletet gyűrsz be, vagy eszel még egy marék cukorkát, máris egy csomó kalóriát tudsz összeszedni szinte észrevétlenül. A túlevés pedig nemcsak gyorsan felcsusszanó kilókat, hanem kellemetlen, feszülő teltségérzetet is jelent. A túlevés gyakran társul például unalommal, mikor az embernek épp nincs semmi dolga, és végül a hűtő felé veszi az irányt, illetve rituális cselekedetté is tud fajulni, például a TV-zést már elképzelhetetlennek tartod egy tál pattogatott kukorica nélkül.

dietahiba2.jpg ()

4. Semmi változatosság

Ha már évek óta reggelire zsírszegény tejet, ebédre salátát, estére pedig egy kis grillezett csirkemellet fogyasztasz, nem csoda, hogy az evés semmilyen örömöt nem okoz már neked – és ez néha rosszabb, mintha össze-vissza ennél. Ráadásul ez a monoton étkezés számos hiánybetegséggel is társulhat, mivel nem jutsz hozzá olyan fontos tápanyagokhoz, melyek mondjuk a gyümölcsökben, magfélékben vagy más zöldség-, illetve húsfélékben találhatóak meg.

5. Minden kalóriát megszámolsz

Persze jó dolog, ha nagyjából számon tartod, hogy egy nap kábé mennyi kalóriát veszel magadhoz, de ha görcsösen ezen agyalsz, és a gondolataid már csak a kalóriák körül forognak, az nemcsak kényszeres cselekvéshez vezethet, hanem különféle táplálkozási zavarokhoz is. A dolog egyre veszélyesebb lesz, hiszen ha már ezer kalóriát is rengetegnek tartasz, és másnap kompenzációképpen csak egy almát veszel magadhoz, akár anorexiához is vezethet. Vess véget ennek, és ne legyél ennyire görcsös. Ha plusz száz kalóriával többet ettél egy nap, attól még nem fog összedőlni a világ.

6. Jó kaja, rossz kaja

A kenyér rossz, a bébirépa jó. Sok diétázó úgy próbálja megkönnyíteni a helyzetét, hogy az ételeket felcímkézi a jó vagy a rossz jelzővel, és a rosszakat száműzi az étrendjéből. Ám a dolog nem ilyen egyszerű. Bár tény, hogy bizonyos ételek eleve egészségesebbek, de ettől még nem kell lemondanod egy kis adag sültkrumpliról a gyorsétkezdében, csak azért, mert azt rossznak gondolod. A lényeg a mértéken van. Ha nem fogyasztasz el belőle dupla adagot, hanem csak egy kicsit, akkor nem kell, hogy bűntudatod legyen, viszont az ízlelőbimbóidat legalább kényeztetted egy kicsit.

7. Bírálsz másokat

Szép dolog, ha másoknak is segíteni akarsz, hogy rátérjenek az egészséges táplálkozás üdvös útjára, de ha folyamatosan szidod a családod vagy a barátaidat, mert merészeltek elfogyasztani egy kókuszgolyót, pont az ellenkezőjét érheted el a célodnak.

8. Másképp étkezel társaságban

Baráti összeröffenésen rendelsz egy salátát, ezzel is demonstrálva, milyen egészségesen étkezel, miközben otthon, a kanapén elnyúlva jöhet a chip-es zacskó? Ez a kettőség bizony nem vezet jóra. Sok nő, ha társasággal van, cikinek érzi, hogy egyen egy jót, és inkább rendel egy levest vagy salátát, majd pedig otthon kárpótolja magát. Ne szégyellj rendes ételt rendelni egy étteremben, így számos kalóriát megspórolhatsz, hiszen otthon már nem érzed szükségét annak, hogy még egy egyszemélyes vacsorát szervezz magadnak.

dietahiba3.jpg ()

9. A víz mint étel

Természetesen nagyon fontos, hogy elegendő folyadékot vigyél be a szervezetedbe, különösen a kánikula közepén, de azt vésd az eszedbe, hogy a víz nem étel. Azaz ne intézd el az ebédet azzal, hogy megiszol egy nagy pohár vizet abban reménykedve, az majd estig eltelít. A víz nem pótolja azokat a létfontosságú elemeket, melyek a rendes ételben találhatóak, és melyekre a szervezetednek szüksége van. Ezért étkezés előtt igyál meg egy pohár vizet, de utána ebédelj is rendesen. A víz se tud folyamatosan eltelíteni, így a farkasétvágy esélye is megnövekszik.

10. Extrém diétát követsz

Teljesen felhagysz a szénhidrátokkal, a zsírokkal, esetleg csak folyadékot veszel magadhoz? Ezek a drasztikus diéták ugyan rövidtávon látványos eredményt hozhatnak, de felhagyva vele ugyanúgy visszaszeded a leadott kilókat, nem beszélve arról, hogy ezek a diéták nemcsak eredménytelenek hosszú távon, de a szervezetednek is kárt okozol velük.

11.Túlhajszolod magad

Miután gondosan kiszámolod, mennyi kalóriát akarsz elégetni, addig négyökrös fogattal sem lehet téged kicibálni az edzőteremből, amíg a kitűzött kalóriamennyiségtől meg nem szabadultál? Még akkor sem, ha beteg vagy? Természetesen szükség van testmozgásra, de legyen meg ennek az élvezeti értéke is, ne csak az, hogy kényszerből gyötröd magad a futópadon. Nem beszélve arról, hogy a túledzettségnek súlyos következményei lehetnek, így mindenképp tarts egy-két pihenőnapot, és lehetőleg ne fél napot tölts a kondiban, hanem maximum 1-2 órát.

Fotó: Profimedia.hu


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X