Főoldal > DIÉTA > A legjobb táplálkozási fortélyok – a fogantatásért

A legjobb táplálkozási fortélyok – a fogantatásért

babavárásdiétaétrendfogyókúra
0

Írta:

Ha tudatosan szeretnél felkészülni a babavárásra, már hónapokkal a teherbe esés előtt érdemes átgondolnod az étrendedet. A szervezetnek ugyanis időre van szüksége ahhoz, hogy a sejtek értékes anyagokkal töltődjenek fel, és a fejlődő magzatot is táplálni tudják. Mivel a fogantatás az első néhány hétben gyakran észrevétlen marad, fontos, hogy ebben a sérülékeny szakaszban a lehető […]

Ha tudatosan szeretnél felkészülni a babavárásra, már hónapokkal a teherbe esés előtt érdemes átgondolnod az étrendedet. A szervezetnek ugyanis időre van szüksége ahhoz, hogy a sejtek értékes anyagokkal töltődjenek fel, és a fejlődő magzatot is táplálni tudják. Mivel a fogantatás az első néhány hétben gyakran észrevétlen marad, fontos, hogy ebben a sérülékeny szakaszban a lehető legjobb körülmények között legyen a magzat.

Figyelj a testsúlyra!

Aki várandósságra készül, jól teszi, ha felülvizsgálja a testsúlyát, illetve a testtömeg-indexét (BMI-index). Túl alacsony testsúly esetén csökken a teherbe esés valószínűsége, de az sincs könnyű helyzetben, aki jelentős túlsúllyal küzd, az elhízás hátterében ugyanis számtalan egészségügyi probléma állhat, például rejtett pajzsmirigy-alulműködés, vagy éppen a policisztás ovárium szindróma (PCOS), amely meddőséget is okozhat. Ha csak a rossz táplálkozási szokás és a mozgáshiány tehető felelőssé az elhízásért, fontos az életmódváltás és a türelem. Mindenképpen célravezetőbb a lassabb ütemű fogyást, ugyanakkor a tartósabb eredményt kínáló kúrák közül választani. Azért is ajánlott még időben leadni a súlyfelesleget, mert a terhességi magas vérnyomás és cukorbetegség nagyobb arányban alakul ki túlsúlyos hölgyeknél.

0017697_1.jpg ()

Segíts rá méregtelenítéssel!

  • A szervezet kitisztítása és az élvezeti szerek elhagyása nagymértékben segítheti a teherbe esést. Ehhez nyilvánvalóan le kell mondani az alkoholról, a dohányzásról, sőt a kávéadagot is érdemes napi egyben limitálni, mert a túlzott koffeinbevitel szűkíti a hasi ereket. A dohányzással azonban óvatosan kell felhagyni, mert – szakértői vélemények szerint – ha nem sikerült a fogantatás előtt letenni a cigit, akkor jobb, ha a leszokás nem drasztikusan, egyik napról a másikra, hanem több hét alatt, fokozatosan történik. És persze azt sem szabad elfelejteni, hogy a passzív dohányzás ugyanolyan káros hatással van a babára, mint az aktív!
  • A családtervezés időszakában kíméletes méregtelenítéssel célszerű megszabadulni az élelmiszerekben lévő káros anyagoktól, a salakanyagoktól, a nehézfémektől – például a régi amalgámtömésekből felszabaduló higanytól –, mert ezek energetikailag is gyengítik a szervezetet, és sok vitamint vonnak el tőle.
  • A méregtelenítés a terhesség kezdetén jelentkező kellemetlen tünetek kialakulását is csökkenti, már csak azért is, mert azzal, hogy jóval korábban elkezdesz készülni a várandósságra, lelkileg is érettebbé válsz a magzat érkezésére.
  • Ha a pároddal már régóta próbálkoztok, de a baba még mindig várat magára, évszakváltáskor érdemes legalább egyhetes szolidabb méregtelenítést beiktatni sok folyadék és gyümölcs fogyasztásával.
  • Terhesség és szoptatás ideje alatt azonban tilos a méregtelenítés, mert a felszabaduló méreganyagok károsíthatják a babát, a megvonások pedig növelik a koraszülés és a vetélés kockázatát!

Szükséges-e a magzatvédő vitamin?

„Ma már közismert, hogy az egészséges baba fejlődéséhez nélkülözhetetlen a folsav pótlása. Bizonyított tény, hogy napi 5 mg bevitele 95 százalékkal csökkenti például a gerinc- és idegfejlődési rendellenességek kialakulásának kockázatát, 60-70 százalékkal pedig a szív és a vese fejlődési rendellenességeinek előfordulását – mondja dr. Csomai Zita orvos-természetgyógyász. – A tervezett fogantatás előtt egy hónappal érdemes elkezdeni a folsavkészítmény – vagy folsavat is tartalmazó multivitamin – szedését. Ez az anyag azért is hasznos, mert növeli a termékenységet és csökkenti a vetélés rizikóját, ezért legalább a 12. hétig érdemes szedni, amikorra a magzati idegrendszer már kifejlődött.” A folsav természetes úton is pótolható: minden zöld színű növényben megtalálható – például a spenótban, a salátában, a zöldbabban, a brokkoliban –, de a káposztafélékben is sok van belőle. Az ajánlások szerint az úgynevezett magzatvédő vitaminok szedését is el kell kezdeni a fogantatás előtt egy-két hónappal. Sokan tartanak tőle, hogy rendszeres bevitel mellett túl nagy lesz a születendő baba, de ha figyelembe vesszük az előnyöket, mégis érdemes gondoskodni a pótlásukról. Ám ügyelj arra, hogy ne lépd túl az előírt mennyiséget, ha netán huzamosabb ideig nem jönne létre a terhesség. Az esetlegesen jelentkező egyetlen mellékhatás az étvágynövekedés lehet, ám egy kis önkontrollal ez is kordában tartható. Az azonban biztos, hogy semmilyen vitamin nem helyettesíti a teljes értékű, kiegyensúlyozott táplálkozást. Ha kellően odafigyelsz az étkezésedre, elegendő minden másnap bevenni a magzatvédő vitamint.

Ne vond meg magadtól!

  • Az E-vitaminban gazdag élelmiszerek fokozzák a termékenységet. Ilyenek például a növényi olajok, az olajos tengeri halak, a napraforgó, a mandula, a búzacsíra vagy a brokkoli. Az E-vitamin az egyik legfontosabb antioxidáns, nélkülözhetetlen a szövetek egészségéhez, és gyorsítja a szervezet regenerálódását is.
  • A B1-vitamin segít a fáradtság leküzdésében, hiányában a babánál nyúlajak és farkastorok fejlődési rendellenesség jelenhet meg. Ha a családodban előfordult már valamelyik, mindenképp figyelj a B1-vitamin pótlására. Természetes forrásai a teljes kiőrlésű rozsliszt, a kukorica, az élesztő, az olajos magvak és a máj.
  • Ha már megtörtént a fogantatás, a B3-vitamin segíti a magzat megtapadását. Nem megfelelő bevitele a méhlepény korai elöregedéséhez és a baba lassabb fejlődéséhez vezethet. Pótolható karalábéval, hússal, hallal, gombával és májjal.

A témáról bővebben a Wellness magazin márciusi számában olvashatsz!

Ha nem eszel húst…
A vegetáriánus életmódot folytató leendő kismamáknak különösen oda kell figyelniük a fehérjék és a vitaminok pótlására. Az állati eredetű ételek részleges vagy teljes kizárása az étrendből fontos tápanyagokat von el a szervezettől, amelyek bejuttatásáról másképp kell gondoskodni, ezt nevezzük komplettálásnak. A gyakran hiányzó B12-vitamin fellelhető például a tengeri algában, az élesztőben, a barnarizsben és a búzában. A vasszükséglet fedezésére alkalmasa bab, a lencse, a teljes kiőrlésű búzaliszt, a petrezselyem. Növényi alapú kalciumforrás lehet a szezámmag, a káposzta, a narancs, a mák, a szójabab és a dió. A hiányállapotok kialakulását nemcsak a magzat, de a mama egészsége miatt is érdemes elkerülni, hiszen a baba minden tápanyagot elvesz, amire szüksége van, ezért a kiegyensúlyozatlan táplálkozás következtében az anya szervezete is károsulhat.

Képek forrása: Profimédia


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X