Főoldal > DIÉTA > Fogyj természetes édesítőszerekkel!

Fogyj természetes édesítőszerekkel!

agavecukorédesítőjuharszirupszénhidrátsztívia
0

Írta:

Szénhidrátra minden szervezetnek szüksége van, de napjainkban a finomított cukor fogyasztásának mértéke drasztikusan megugrott: kutatások szerint annyit fogyasztunk két hét alatt, amennyit 200 éve egy év alatt pusztítottak el őseink. Szerencsére azonban egyre több egészséges édesítőszer érhető el a boltok polcain.

Sztívia, a zérókalóriás csodaszer

A Stevia Rebaudiana egy Dél- Amerikában őshonos és legalább 1500 éve előszeretettel fogyasztott növény, melynek levele 30-szor, a kivonata pedig akár 300-szor is édesebb lehet a hagyományos cukornál. A nyugati világnak Moises Bertoni természettudós fedezte fel 1887-ben. Japánban ma már az édesipari termékek 40 százaléka ezzel a növénnyel készül, a hazai polcokon pedig stívia vagy stevia néven találkozhatsz a porított, folyékony vagy tablettás változatával. Az a nagyszerű benne, hogy mind cukorbetegek, mind a vonalaikra vigyázni vágyók fogyaszthatják, ugyanis kalóriatartalma elhanyagolható, ráadásul serkenti a hasnyálmirigy működését, fokozva a szervezet természetes inzulintermelését.

Használata: Gyakorlatilag bármilyen ételhez és italhoz használhatod, 198 fokig megtartja édes ízét. Kísérletezz bátran az adagolással: egy pohár vízbe cseppents egy csepp sztíviát, ízleld meg, és ha nem elég édes, cseppents belőle még egyet, míg meg nem találod a megfelelő arányt. Átlagban elmondható, hogy 2 csepp felel meg egy evőkanál cukornak.

A tabellás változatot italokhoz, kávéhoz, teához ajánljuk, a cseppekkel főzni tudsz, a por formátum pedig sütéshez ideális. Mivel a sztívia nem lép reakcióba sütés közben, mindig használj egy pici szódabikarbónát, hogy felhozza az édességet. Vigyázz, ha túl sokat adagolsz, kesernyés íze lesz!

Gyógyhatása: Ha ez önmagában nem lenne elég meggyőző, hozzátesszük, hogy számos gyógyhatással is rendelkezik.  Kutatások szerint nem okoz  fogszuvasodást, jótékony hatása van a máj anyagcserére, segíti az emésztést, csökkenti a nikotin és a cukor iránti vágyat, valamint magas  a  C-, az A – vitamin, a cink-, vas- és magnézium tartalma. Gombaölő hatása révén a Candida kúrák kedvelt támogatója. Gátolja a vírusok és baktériumok szaporodást, de bőrbetegségek, dermatitis és ekcéma esetén is bevethető, segíti a bőr regenerálódását és csökkenti a hegesedést. Sztívia növényed neked is lehet – kedveli a napos helyeket, levelét megszárítva, ledarálva és vízben feloldva pedig házilag is elkészítheted egészséges édesítődet!

shutterstock_45898513.jpg ()

Agavé, Mexikó édes ajándéka

Hogy mi a közös a tequilában és a kedvenc zabpelyhes sütidben? Hogy mind a kettő a Mexikóban őshonos, akár négy méter magasra megnövő, kék agave növény levéből készült. Az agavéknak több mint ötven fajtája ismert, életében csak egyszer virágzik, a legtöbben mégis a belőle készült – és a bioboltok hamar kedvelt termékévé vált – agavé szirupról ismerik.

Használata: Az aztékok állítólag már 9000 éve ismerik, a nyugati társadalom azonban csak mostanában kezdi felfedezni magának ezt a növényi koncentrátumot, mely kiválóan alkalmas a cukor vagy a méz helyettesítésére. Ízesíts vele a desszerteket, joghurtot vagy indítsd a reggelt egy tál müzlivel és némi agave sziruppal a kirobbanó formáért! 100 milliliter 300 kalóriát tartalmaz, de intenzív íze miatt kis mennyiség is elegendő belőle, így még az alakodra is ügyelhetsz.

Juharszirup

A leginkább a mézhez hasonló cukorpótló Kanada egyik nemzeti terméke, melyet még az indiánok kezdtek kitermelni a juharfa nedvéből. Mivel előszeretettel hamisítják érdemes bioboltból beszerezned – az ott kapható változat mentes mindenféle vegyszertől és műtrágyától. A jó minőségnek meg is kérik az árát, tekintve, hogy 1 liter sziruphoz 40 liter nedvre van szükség.

A juharszirupot A-tól D-ig tartó osztályokba sorolják, az A kategória a legvilágosabb és legkevésbé édes, míg a D a legsötétebb és legédesebb – ez utóbbit inkább sütéshez javasoljuk, intenzív íze miatt.

Használata: Az adagolás itt is egyéni preferencia kérdése, a juharnak nagyon finom íze van és meglehetősen édes. Nálunk leginkább palacsintákra szokták kenni, de szinte bármit édesíthetsz vele: nagyszerűen megy a zabkásához, sütikhez, de kávéba is kiváló. A sötétebb, édesebb változat nem kristályosodik ki könnyen, sokáig folyós marad, ezért inkább sütéshez ajánlott. Cukortartalma fokozatosan kerül a véráramba, ellentétben a fehér cukorral, lassabban bomlik le és sokáig ellátja a szervezeted energiával. Amerikában újabban diétaként is alkalmazzák: Beyoncé például ásványvizes, cayenne borsos és juharszirupos keverékkel tartja fitten magát.

Gyógyhatása: Fogyasztásával, számos vitaminnal és ásványi anyaggal láthatjuk el szervezetünket – tartalmaz niacint, B5-,B6-,B2- és A – vitamint, valamint folsavat, káliumot és vasat is. Tejfehérje allergiában szenvedők számára remek és finom kalciumforrás, sőt a Rhode Island-i Egyetem kutatói 20 egészséges anyagot és számos antioxidánst fedeztek fel a juharban.


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X